3.1-3.2. Vad pratar de om? – Avigsidan

När vi slog och ställde frågor i denna scen inträffade det så många händelser att jag i krönikan delat upp scenen i två kortare poster för att hålla isär dem i våra egna tankar (3.1 och 3.2). Jag lägger dock ut hela avigsidan på en gång för att visa hur själva spelet gick till.

Plan: Vi lyssnar och får höra vilka de är och vad de pratar om

Kaos: 1 (8)

Händelseslag: 49 (-)

– Är det matthandlargillet som har möte? 50 (82) Nej

– Är det tjuvarnas gille? 50 (37) Ja

– Planerar de en specifik kupp? 50 (32) Ja

– Är det samma sak som vi planerar? 50 (93) Nej

– Är det mot en av karavanerna? 50 (55) Nej. Men det blev en dubblett (55) och därmed en händelse:

Jag slår för händelsetyp = ”Avlägsen händelse”. Nyckelord: Extravagance+The Intellectual: Hmm, en händelse avlägsen från våra hjältar som på något vis ska beröra orden extravagans och någon/något intellektuellt…

– Skrattar den intellektuella domaren Esther Klanlös kacklande i sitt extravaganta domaretält? 50 (81) Nej

– Intar, i detta nu, Goldion Phlanarions teatertrupp en lyxmåltid i sitt tält? 50 (66) Nej. Men det blev en dubblett och därmed en ny händelse:

Händelsetyp: Introducera ny biroll. Vi hade redan så mycket obesvarat i denna scen så vi valde att inte slå nyckelord utan bestämde helt enkelt att det var Goldion Phlanarion som var den nya birollen.

Vi fortsatte därefter att försöka reda ut vad det är för avlägsen händelse som kan tolkas in i ”Extravagance+The Intellectual”:

– Sitter profeternas sällskap i möte under stjärnorna? 50 (00) Absolut inte! Men det blev en ny händelse igen! Händelsen blev Ambiguous Event: Change+ A Path. Vi tolkade det som att profeterna absolut inte satt kvar i öknen eftersom de i stjärnorna sett sin egen undergång och försökt undkomma den. Hur har detta gått till?

– Har astrologerna i sina gyllene stjärntydaretorn i Gwarch sett ökenprofeternas undergång? 50% (08) Ja, de har anat att denna dag skulle komma.

Med detta utrett kan vi gå tillbaka till att försöka ta reda på vad ”extravagans och intellektualism-händelsen” handlar om. Vi började nu få ont om idéer vilket syns i den lite ansträngda:

– Planerar tjuvarnas gille en stöt mot Cerands uppbördshus? 50 (99) Nej, absolut inte, men en ny händelse. (Så här mycket händelser brukar det aldrig bli.) Det blir ett nytt: Ambiguous Event: ”Propose” + ”Expectations”. (”Proposals and expectations” – låter lite som en Jane Austen-titel.)

– Utbringar tjuvarna en skål för sin framgång? 50 (66) (dubblett igen!!!) Nej, de skålar inte, men det blir ”Biroll agerar”. (I detta fallet blev det birollen ”Hertig Slagfalk”) samt nyckelorden ”Bestow” + ”Art”.

– Målar de sitt luftskepp? 50 (83) Nej, det hade ju varit märkligt att göra mitt i natten.

– Vecklar de ut en gobeläng som hänger under skeppet? 50 (35) Ja. Eftersom det är mörkt vet vi inte vad som finns på gobelängen.  Är det en gwarchisk tvetungad flottfana, kanske med en dyrbart vävd slagfalk som heraldiskt motiv? Är det en sirligt broderad krigsförklaring? …Är det något snuskigt? Vi låter detta bli vår första tråd!

Vi lämnar den mystiska fanan för tillfället och återgår till att försöka ta reda på vad det var våra karaktärer hörde då de stod och tjuvlyssnade: Här var vi tvungna att avbryta för kusinen skulle ut och kakla i sommarstugan. Jag låter därför frågan förbli obesvarad och gör om den till en tråd.

Vi uppdaterar birollslistan med Tjuvarnas gille, Goldion Phlanarion och hans resande teatersällskap samt med Öknens profeter. Vi lägger även till våra två första trådar.

Huvudroller:

  1. Den kontroversielle herr Kazzar, kunnig i konstruktionen av mekaniska ting
  2. Mästertjuven Al-Fantasma, ”Ökennattens skugga” kallad

Biroller:

  1. Domare Esther Ebn Rebin, ”Esther Klanlös” kallad
  2. Mellanhanden
  3. Stridsballongen ”Hertig Slagfalk”
  4. Besättningen som gått i land
  5. Handelsplatsen i Cerand
  6. Öknens nomader, av alla de klaner
  7. Tjuvarnas gille
  8. Goldion Phlanarions resande teatersällskap
  9. Öknens otvättade profeter
  10. Omslag

Trådar:

  1. Vad är det för fana som Hertig Slagfalk vecklat ut i skydd av nattens mörker?
  2. Vad är det för kupp som tjuvarnas gille planerar?

Utifrån erfarenheterna från trådarna i Tvillingbergen (och några oavslutade soloförsök jag gjorde efter Tvillingbergen) har jag landat i att jag hade alldeles för många trådar i Tvillingbergen, ju fler trådar desto mindre sannolikhet att varje enskild tråd löses ut under spelets gång. Jag har därför infört en egen mekanik till spelet. Jag har gjort om trådarna till ”termometrar” som sträcker sig mellan -3 och +3, dvs tråden har bara ett visst antal ”steg” innan den är utlöst. Utgångsläget är att man börjar på ”0” på termometern och att tråden är avslutad om den tar tre steg mot sin lösning (+3) eller bort från sin lösning (-3). Om den når +3 är svaret ”ja”, eller så ska det finnas ett svar på frågan som är ställd. Om den når -3 är svaret ”nej” eller så får jag acceptera att det aldrig kommer att komma ett svar på denna fråga. Jag har även landat i att det inte ska vara mer än 4-6 trådar.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s