Scenen skulle handla om den ormgiftsförgiftade Fantasmas situation, men som vanligt så broderar Mythicsystemet ut historien och den kom att handla både om vad som sker nere i det brinnande Cerand och om vad som låg bakom att skeppet Hertig Slagfalk kom till Cerand.
Kaos: 2 (6) –
Händelseslag: 96 –
- Lyckas Fantasma ta sig upp på däck trots giftet? 50% (75) Nej
- Stannar förlamningen i ena benet? 50% (87) Nej
- Har förlamningen spridit sig i ena kroppshalvan? 50% (37) Ja
- Har Kaempa motgift? 50% (100) Absolut inte! (Dubblett (00) innebär en händelse (ADAM))
- Får Fantasma hjälp av timmerman Hols? 75% (08) Ja: Hols bär Fantasma upp på däck, där Kazzar väntar med mattan.
Händelse ADAM:
Positivt för biroll (Tjuvarnas plan), ”Agree”+”Extravagance”:
- Är tjuvgillet överens om att de till följd av kuppen nu kan leva som herremän? 75% (79) Nej
- Är befolkningen i Cerand överens om att detta var den mest överdådiga kuppen i historien? 75% (22) Ja (Dubblett (22) innebär en ny händelse (BERTIL))
Händelse BERTIL:
Mot tråds lösning (Varför gav sig Hertig Slagfalk av utan att ha fyllt på förråden?), ”Triumph”+”Illusions”
- Har revolutionärers agitation triumferat över flottans disciplin, och fått besättningen att med illusioner om en bättre värld stjäla skeppet och ge sig av? 75% (01) Absolut! MYCKET revolutionära.