Till slut kommer den dag då både Tilindil och Block får Botulws godkännande att fortsätta. Block har velat ge sig av i flera dagar men Botulw har nekat. Irmelin har blivit mer och mer rastlös allteftersom dagarna går. Tanken på att dvärgarna redan plundrat gravkumlet lämnar henne ingen ro. Så hänger de slutligen på sig sin packning, lämnar lägerplatsen vid lyktgubbarnas lya och styr åter stegen mot Tvillingbergen.
Den här gången flyter allt på utan problem. Efter att vandrat genom granskog i ett par timmar går växtligheten över i blandskog. Lövträden var gröna med inslag av gult då de lämnade Vindpina, nu är de helt gula och marken har börjat täckas av fallna löv. Framåt sen eftermiddag går blandskogen över i gammal ekskog. Det blir allt glesare mellan de mäktiga gamla träden tills de kommer fram till en öppen plats. I mitten av en cirkelrund glänta, ett hundra meter tvärsöver, ligger gravkumlet.
Hej! Martin heter jag. Stolt rollspelare sedan februari 1984. Efter att ha låtsats vara vuxen ca 1988-2003 trillade jag dit igen och är sedan dess fast. Jag spelar nästan bara med mina kusiner som jag spelade ihop med på 80-talet. På grund av att vi idag är spridda över riket spelar vi numer kanske bara 4 gånger per år. Med den speltakten kommer jag aldrig få prova på alla de äventyr och kampanjer som lockade mig i Sinkadus, i gamla White Dwarf och Dragon Magazine. Därför blev jag eld och lågor då jag upptäckte "Mythic Games Master Emulator" som tillåter mig spela gamla köpeäventyr solo. Denna blogg är en blandning av arkiv för mig själv och mina kusiner (kampanjloggar för gamla spel) och en demonstration av hur man kan spela gamla äventyr och moduler solo. Förhoppningsvis kan någon solospelare därute ha nytta av både mina framsteg och snedsteg.
Visa alla inlägg av botulviaden