3:e midsommar
Det är på femte dagen efter deras ankomst som den för dvärgar viktiga högtiden Tillbedjan av jorden inleds. Högborna dvärgar från vida omkring samlas i Stormunsel. Under allvarstyngd tystnad blandar sig kanidiska munselmaner med tillrest dvärgafolk i den mörka Kaniderhallen. Från ett galleri i den väldiga salen hörs en kör av djupa urbergsstämmor. Salen ligger i mörker så när som vid altaret där det gulaktiga skenet från hundratals vaxljus reflekteras i gyllene speglar och från det ädelstensbesatta taket. I denna ö av flackande, glittrande ljus förrättar kung Karonax, drottning Sulma och ett antal präster och potentater tillbedjan av jorden enligt hävdvunnen tradition. Men under firandets höjdpunkt, just då Sulma lagt sten på sten och Karonax skall gjuta bergsdroppen, händer något. Någon form av uppståndelse framme i ljuset, en rörelse bland det tätt samlade finfolket. En härold tränger sig fram genom massan av högtidsklädda och han viskar i konungens öra. Två tunna och bleka dvärgar förs fram till bergkungaparet. Nykomlingarna flinar förläget och kisar med ögon ovana vid ljus. Ett sus går genom salen – dvelver! Två dvelver har stigit upp ur de hisnande djupen – detta har inte inträffat på flera mansåldrar! Dvelverna, dvärgarnas märkliga förfäder, lever fortfarande i de djupa strukturerna – de ursprungligaste, djupaste, urdvärgaboningarna, dit dagens dvärgar ej längre har tillträde. I det gyllene skenet vid altaret ses konung Karonax, drottning Sulma, dvelverna och den kunglige livmagikern samtala på ett uråldrigt teckenspråk.


Därefter vänder sig konungen till de församlade: -”Vad våra ärevördiga gäster från de djupa strukturerna vill framföra har ännu inte till fullo framgått, men följande står klart: Deras ärende är av den yttersta vikt för världens överlevnad. De säger att ”odjurets” fjättrar håller på att brista, och om odjuret kommer lös ska det föröda världen. Dvelverna ber om material för att reparera kedjorna som håller odjuret fånget. Bergsfolk! Jag söker fyra frivilliga att ned i djupen frakta det reparationsmaterial dvelverna ber om!”

Arvia av Kromb kliver fram: -”Låt mig gå! Kanske kan jag fullborda mitt livs mening genom att hjälpa våra förfäder.” Fram stiger även den dödssökande dvärgakämpen Lupus Karsk. Hans hjärtas dam gifte sig med en annan och hela hovet tvingas iaktta hans sorg. Hans hy har en sjuklig kulör och han har magrat på ett sätt som tar bort matlusten för alla andra. Hovet är imponerade och lättade över hans önskan att bege sig ner i djupen.
Självklart räcker även Durus och Kwitzach upp händerna: -”Eders kungligheter. Stormunsels vaktpatruller räddade nyligen våra liv, låt oss återgälda detta.”
